FAQ , Pytania i odpowiedzi

FAQ , Pytania i odpowiedzi

Decydując się na ekran LED należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejszym jest miejsce i charakterystyka pracy. Telebimy zewnętrzne wymagają innych modułów LED niż wewnętrzne. Kolejną ważną kwestią jest średnia odległość z jakiej nasz ekran będzie oglądany, im większa tym niższa rozdzielczość modułów będzie wymagana. NIe mniej ważne jest także otoczenie z  którego ekran może być oglądany, jeżeli nasz ekran będzie widoczny w szerokim zakresie kątów , należy wybrać moduły o możliwie najszerszym kącie widzenia. Na koniec jaką wielkość powinien mieć nasz ekran, choć ten akurat parametr może się nieco zmieniać uwzględniając dwa pierwsze czynniki.

Dla przykładu: Jeżeli potrzebujesz ekranu zewnętrznego, który będzie zamontowany na ścianie na wysokości I piętra i oglądany z odległości 10-20 m i preferowany przez Ciebie rozmiar to 600 x 300 cm, możemy przyjąć, że należałoby zastosować moduły o rozdzielczości P10, P12 lub P16. Szeroki kąt obserwacji sugeruje zastosowanie nowszych modułów SMD zamiast DIP. Moduły inexLED używane do produkcji naszych ekranów o rozdzielczości P10 produkowane są w oparciu o technologię SMD, charakteryzuje wysoka jasność ponad 6000 cd/m2, duże kąty widzenia - 160 stopni w poziomie i 140 stopni w pionie oraz energooszczędność. Dlatego optymalnym wyborem będzie moduł P10, zaś rozmiar ekranu 600x300 cm  zapewni rozdzielczość ekranu na poziomie 600x300 pikseli. Dla porównania ekran P16 oferowałby tylko 375x187 pikseli.

Wybierając ekran LED należy zwrócić uwagę na rozdzielczość modułów LED oferowaną przez dostawcę. Im niższy współczynnik P ( Pixel Pitch )  tym wyższa rozdzielczość, np moduł P2 oferuje aż 500 diód na metr bieżący, zaś na 1m2 znajduje się ich aż ćwierć miliona, moduł P5 to 200 diód na 1 mb i „zaledwie” 40 tysięcy diód. 

Wbrew obiegowej opinii to rozdzielczość jest jednym z najważniejszych parametrów przy dobieraniu ekranu, zwłaszcza w zastosowaniach wewnętrznych. Dla rozwiązań wewnętrznych sugerowanym zakresem rozdzielczości jest P3-P5 ( w przypadkach wymagających bardzo wysokiej jakości obrazu - mała odległość obserwacji proponujemy P2 lub P2,5 ). Rozwiązania zewnętrzne to w większości przypadków P5 do P10. Stosowanie modułów o mniejszych rozdzielczościach np P20 lub P30  ma sens jedynie w przypadku instalacji na wysokich budynkach - powyżej 5-6 piętra. 

Kolejnym ważnym elementem jest jasność ekranu. Dla rozwiązań wewnętrznych w większości przypadków jasność na poziomie 1000-1500 cd/mw jest optymalna, zaś dla rozwiązań outdoorowych pomiędzy 5000-7000 cd/m2.

Równie ważnym aspektem jest częstotliwość odświeżania obrazu, w tym przypadku parametr ten winien wynosić powyżej 1000 Hz. Moduły inexLED w większości przypadków charakteryzuje częstotliwość na poziomie 1920 Hz.

Oczywiście, że tak. Ekrany inexLED Screen w wykonaniu zewnątrz budynkowym spełniają normy szczelności IP65 i mogą pracować w temperaturach od -25 do +40 C. Wszystkie ekrany zewnętrzne wyposażone są w moduł kontroli parametrów środowiskowych takich jak temperatura, wilgotność czy czujnik oświetlenia zewnętrznego.

Ekrany wyposażone są w system wentylacji i grzałki zapewniające elektronice sterującej optymalne warunki pracy. Czujnik oświetlenia współpracujący z układem zarządzania jasnością ekranu pozwala dostosowywać jasność wyświetlanego obrazu do warunków otoczenia. Oznacza to, że w słoneczny dzień ekran świeci najmocniej, w pochmurny dzień jasność jest obniżana, zaś w nocy jasność obrazu dobierana jest tak aby był on czytelny i jednocześnie nie oślepiał kierowców czy widzów. Poza aspektem czytelności obrazu moduł ten pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25% w porównaniu do ekranów bez tego układu. 

Każdy z produkowanych przez nas ekranów - telebimów produkowany jest dla konkretnego Klienta. Poza kilkoma standardowymi rozmiarami ekranów, każdy z zamawianych telebimów jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Każdy z naszych ekranów budowany jest z niewielkich modułów dzięki czemu możemy dobierać rozmiar z dokładnością do 20cm 

Niezależnie od tego czy chcesz zamówić ekran o długości 6 m i wysokości 3 czy ma to być ekran 20x5 m lub 8x15m zawsze skonfigurujemy go w sposób aby nasz klient otrzymał najlepszy z możliwych produkt.

Każdy ekran LED ( telebim ) składa się z modułów LED w których zamontowanych jest od kilkuset do kilku tysięcy diód. Na rynku stosowane są trzy rodzaje modułów LED:

- moduł bazujący na diodach RGB SMD - jest to najnowszy rodzaj diód, w których jedna dioda emituje jednocześnie trzy barwy podstawowe - R ( czerwoną ) G ( zieloną ) i B ( niebieską ).  Diody te cechuje wysoka jakość światła emitowanego, szerokie kąty widzenia, stabilność i trwałość barw oraz energooszczędność. Ten typ diód pozwala tworzyć moduły o bardzo wysokich rozdzielczościach nawet poniżej P2.

- moduł oparty na diodach RGB DIP -  jest to rodzaj diody, która podobnie jak w przypadku diody RGB SMD potrafi wyemitować trzy barwy podstawowe - RGB, w przeciwieństwie do diód SMD nie ma tak szerokich kątów widzenia oraz ma zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię 

- moduł DIP 1R, 1G, 1B - moduły takie składają się z zestawów trzech diód ułożonych blisko siebie. Każda dioda emituje tylko jeden kolor, zaś ich bliskie położenie daje złudzenie tworzenia kolorów złożonych. Moduły budowane w oparciu o tą technologię mają zdecydowanie niższe rozdzielczości w porównaniu do modułów bazujących na diodach RGB SMD. Zużycie energii jest w takim przypadku najwyższe. 

Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest niska częstotliwość odświeżania obrazu. Oznaczą to może, że częstotliwość musi być znacznie niższa niż 1000 Hz co jest absolutnym minimum. Większość modułów inexLED zapewnia odświeżanie na poziomie 1920 Hz.

To czy do sterowania ekranem potrzebny będzie komputer, zależy tak naprawdę od tego, na jaki system sterowania się zdecydujemy. W przypadku systemów synchronicznych, do dostarczania obrazu do ekranu LED możemy użyć komputera, media playera, odtwarzacza video lub jakiegokolwiek innego  źródła sygnału wideo. W przypadku systemów asynchronicznych, ekran wyświetla obraz jaki dostarcza do niego wbudowany dedykowany układ elektroniczny. 

W większości produktów serii inexLED Totem i Poster oraz części ekranów ( telebimów ) montowane są układy asynchroniczne. Ich największą zaletą jest pełna autonomia działania i odporność na zakłócenia. Wbudowana pamięć wewnętrzna Flash, pozwala za zapisanie około 2 godzin contentu np video i nawet w przypadku braku połączenia z internetem, ekran w dalszym ciągu pracuje autonomicznie odtwarzając przekaz z wbudowanej pamięci. 

Wszystkie moduły asynchroniczne mogą być wyposażone w układy komunikacji bezprzewodowej WiFi lub GSM ( 3G lub 4G ).